Agentura STUDENT
Pavel Bláhovec
Zadarmo v Google play
Nainstalovat

Počet nezaměstnaných je vyšší než počet volných pracovních míst

10.2.2023
Po téměř pěti letech je dle dat Úřadu práce více uchazečů o zaměstnání než počet volných pracovních míst.

Počet nezaměstnaných je vyšší než počet volných pracovních míst

Po téměř pěti letech je dle dat Úřadu práce více uchazečů o zaměstnání než počet volných pracovních míst. Naposledy Úřad práce evidoval více uchazečů o zaměstnání než volných pozic na jaře v roce 2018. Podíl nezaměstnaných osob stoupl na 3,9 %. K 31.1.2023 bylo evidováno 283 059 uchazečů o zaměstnání a 281 141 volných pracovních míst. Počet nezaměstnaných stoupl od začátku roku 2023 o zhruba 11 tisíc. Naopak volných pracovních míst je o 7,5 tisíc méně.

Během posledního roku klesl počet volných pracovních míst o více než 70 000. To pravděpodobně souvisí s přílivem válečných uprchlíků z Ukrajiny.

Vývoj počtu uchazečů o zaměstnání a volných pracovních míst

Nejvyšší nezaměstnanost je v Ústeckém kraji - 5,8 % a Moravskoslezském kraji - 5,2 %. Nejnižší nezaměstnanost naopak ve Zlínském, Pardubickém, Plzeňském kraji a v Praze – 3,1 %.

Okresy s nejvyšší nezaměstnaností Okresy s nejnižší nezaměstnaností
Karviná 8,5% Praha-východ 1,6%
Bruntál 7,3% Praha-západ 1,7%
Most 6,9% Pelhřimov 2,0%

Nejvyšší zájem mají zaměstnavatelé o stavební a montážní dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků, řidiče nákladních automobilů a tahačů, zedníky, kamnáře a dlaždiče, kuchaře nebo ostatní pomocné pracovníky ve výrobě.

Dle tiskové zprávy Hospodářské komory České republiky mírně vzrostl počet firem, které nově oznámili záměr v budoucnu propouštět zaměstnance. Přesto se většina podniků i přes rostoucí náklady nechystá počty zaměstnanců snižovat. Naopak nabírat další zaměstnance bude každý sedmý podnik.

Zdroj:

www.penize.cz

www.komora.cz

 

d18375uu9bf2b3iagnp1rpol41