Agentura STUDENT
Pavel Bláhovec
Zadarmo v Google play
Nainstalovat

Jak napsat životopis

26.6.2018
U většiny inzerovaných pozic personalisté vyžadují zaslání životopisu. Aby Váš životopis personalistu zaujal, měl by být přehledný a atraktivní.

Jak napsat životopis

U většiny inzerovaných pozic personalisté vyžadují zaslání životopisu. Aby Váš životopis personalistu zaujal, měl by být přehledný a atraktivní. Sestavili jsme žebříček doporučení pro jeho sepsání.

  1. Životopis by měl být strukturovaný
    Zatímco ještě před několika lety personalisté vyžadovali spíše nestrukturovaný životopis, v dnešní době je oblíbenější strukturovaná forma, která je přehlednější. Životopis by měl být sestavený v jednotlivých bodech, ve kterých je stručně shrnuto, co jste měli na předchozích pracovních pozicích na starost. Nejnovější informace se obvykle uvádějí nejvýše, tedy poslední zaměstnání by mělo být uvedeno v životopise výše než zcela první zaměstnání a nikoli naopak. V životopise by měly být zdůrazněny ty body a skutečnosti z předchozích zaměstnání, které považujete za důležité a domníváte se, že by pro potenciálního klienta mohly být zajímavé a přínosné.
     
  2. Délka životopisu
    Životopis by měl být stručný, ale výstižný. Jeho celkový rozsah by měl být do 2 stránek A4.
     
  3. Pravopisné chyby
    Pozor si dejte především na pravopisné chyby. Dále není vhodné používání hovorových a nespisovných výrazů.
     
  4. Fotografie
    Fotografie není v životopisu nutná, může ale působit pozitivně. Do životopisu nepatří fotografie ze soukromých akcí, hromadné fotografie s přáteli nebo s domácími mazlíčky. Naopak dobře působí portrétní fotografie na jednotném pozadí.
     
  5. Soukromé informace
    Do životopisu nepatří žádné informace, které přímo souvisí se soukromím uchazeče. Například náboženské vyznání, politická orientace, zdravotní stav (pokud nejsou třeba speciální pracovní podmínky). Naopak je možné okrajově zmínit koníčky.

 

Struktura životopisu:

  • Osobní údaje – jméno, příjmení, kontaktní adresa, telefonické a mailové spojení. Často se uvádí i datum narození nebo občanství, tyto údaje ale nejsou povinné. Do hlavičky je možné umístit také fotografii.
  • Pracovní zkušenosti – toto je nejdůležitější část životopisu. Pokud je praxe dlouhá, stačí podrobně uvést jen poslední 2 – 3 pozice a další už jen v krátkých bodech. U všech zkušeností je dobré uvést název zaměstnavatele, pracovní pozici a rok nástupu a odchodu.
  • Vzdělání – stačí uvést nejvyšší dosažené vzdělání, název školy a obor studia. V této části CV je možné uvést další absolvované kurzy, semináře nebo školení. Pokud stále studujete, je dobré uvést předpokládaný rok ukončení.
  • Další znalosti – nejčastěji se v této části objevují jazykové znalosti, řidičský průkaz nebo počítačová gramotnost.

Životopis může být doplněn motivační dopis. Ten se, na rozdíl do CV, vztahuje přímo na konkrétní pozici o kterou kandidáta projevil zájem – proč si ji vybral, co může pro danou pozici nabídnout, proč se domnívá, že je vhodných kandidátem.

 

3s6etelghif5chdauh96ir9241