Pozor na podvodné pracovní inzeráty

13.6.2018
Sezóna brigád je v plném proudu. Víte, na co si dát pozor při výběru? Většina nabídek na pracovních portálech je od spolehlivých společností. Bohužel, najdou se ale i takové nabídky, kterým byste se měli vyhnout.

Pozor na podvodné pracovní inzeráty

Sezóna brigád je v plném proudu. Víte, na co si dát pozor při výběru? Většina nabídek na pracovních portálech je od spolehlivých společností. Bohužel, najdou se ale i takové nabídky, kterým byste se měli vyhnout. Na následujících řádcích jsme shrnuli nejčastější znaky podvodných inzerátů.

  1. Určitě zbystřete, pokud po Vás případný zaměstnavatel požaduje zaslání kopií dokladů (občanského průkazu, výpisu z rejstříku trestů..) prostřednictvím mailové pošty.
  2. Pozor si dejte také ve chvíli, kdy je po Vás požadován jakýkoliv poplatek za registraci do systému, za materiál nebo za další položky. V České republice je tato praktika legislativně vyloučena. Pracovní agentury nesmění od pracovníka žádný poplatek požadovat. Obdobně to platí i u práce v zahraničí.
  3. Vždy je dobré prověřit si mailové adresy, ze kterých s Vámi společnost komunikuje. Určitě nebudí důvěru, když se firma představuje pod určitým názvem, např. XZY s.r.o., ale mail Vám přijde z některé z veřejných domén (@gmail.com, @seznam.cz…).
  4. Vždy vyžadujte písemnou dohodu nebo pracovní smlouvu. Podmínky domluvené pouze ústně jsou velmi těžko vymahatelné.

Pokud si nejste jistí, zda jednáte se skutečně seriózní pracovní agenturou, můžete využít například portál Ministerstva práce a sociálních věcí, kde najdete seznam agentur, která mají příslušné povolení od Úřadu práce ČR. V seznamu jsou uvedeny adresy, kontakty a také státy, do kterých má agentura povolené zprostředkovávat zaměstnání.

Vždy je dobré také zapátrat na internetu, zda nemá někdo zkušenost, že se společnost dopouští podvodného jednání.

eclj8mou3vsms0d422vdd0pva5