Agentura STUDENT – Aktuální informace. Aktuální informace Agentury STUDENT. Co se u nás děje. - Ukrajinci nestačí, budou následovat Srbové?

mobilní verze webu

Začněte odebírat RSS kanál brigád pro Váš nejaktuálnější přehled. Nyní už Vám žádná brigáda neuteče.

Pro firmy

Jsme členem
Asociace poskytovatelů personálních služeb

nacházíte se: student.cz | Pro firmy | Aktuální informace | Ukrajinci nestačí, budou následovat Srbové? tisknout

Ukrajinci nestačí, budou následovat Srbové?

31.7.2017

Rok od spuštění vládního pilotního projektu na získání pracovních sil z Ukrajiny Hospodářská komora vyřídila přes tisíc žádostí firem o 6404 uchazečů o zaměstnání z Ukrajiny. Podle jejího odhadu ve výrobě v ČR už pracuje třetina z nich.

České firmy se marně snaží obsadit přes 180 tisíc pracovních míst, komora navrhuje rozšíření pilotního projektu o další země, například Srbsko.

Svaz průmyslu a dopravy ČR jako další z garantů programu vyřídil pro 84 českých firem žádosti o zaměstnání 1290 ukrajinských pracovníků. Aktuální nastavení projektu umožňuje firmám získat takto nejvýše 9800 osob ročně. Pro úřady to tedy znamená vyřídit asi 800 žádostí měsíčně.

Největší poptávka firem je po řemeslnících, jako jsou truhláři, tesaři, omítkáři, štukatéři, podlaháři, kamnáři, kameníci nebo malíři. Firmy postrádají i pekaře, cukráře, kuchaře, řezníky, švadleny, ošetřovatele skotu, přetrvává vysoká poptávka po řidičích a kvalifikovaných dělnících elektrických a energetických zařízení a skladnících.

Podle komory projekt sice není řešením strukturálního problému trhu práce, krátkodobě se ale osvědčuje, a proto navrhuje rozšířit režim o další země s kulturně a jazykově blízkými uchazeči o zaměstnání. Příkladem může být Srbsko, které se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností stejně jako jiné země jižní Evropy, třeba Španělsko nebo Řecko.

Komora odmítá tvrzení odborů, že zaměstnavatelům jde o levnou pracovní sílu. Firmy musí nejprve neobsazené pracovní místo nabídnout prostřednictvím Úřadu práce občanům ČR. Až tehdy, jakmile není volné pracovní místo ani po 30 dnech obsazené, je pozice zařazena do centrální evidence volných míst pro zaměstnaneckou kartu, a tudíž je možné ji nabídnout i uchazečům z Ukrajiny.

 

Zdroj: E15

Chcete získat více informací?