Agentura STUDENT – Aktuální informace. Aktuální informace Agentury STUDENT. Co se u nás děje. - Více než polovina nelegálních pracovníků je z Ukrajiny

mobilní verze webu

Začněte odebírat RSS kanál brigád pro Váš nejaktuálnější přehled. Nyní už Vám žádná brigáda neuteče.

Pro firmy

Jsme členem
Asociace poskytovatelů personálních služeb

nacházíte se: student.cz | Pro firmy | Aktuální informace | Více než polovina nelegálních pracovníků je z Ukrajiny tisknout

Více než polovina nelegálních pracovníků je z Ukrajiny

11.7.2017

Od začátku letošního roku kontroloři v Česku odhalili přes tisíc nelegálních pracovníků. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce. Víc než polovina z lidí pracujících takzvaně na černo byli cizinci - nejvíc Ukrajinci.

Inspektoři udělili firmám za zaměstnávání lidí na černo pokuty za skoro 31 milionů korun. Zaměřují se přitom hlavně na nejrizikovější obory.

„Směřujeme tam, kde rizika jsou největší, což je například stavebnictví, cestovní ruch, z velké části je to i v oblasti strojírenské výroby, v oblasti potravinářství, čili tam, kde zaměstnavatelé v současnosti pociťují nedostatek pracovní síly," řekl Radiožurnálu Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora Státní úřad inspekce práce.

V souvislosti s nelegálním zaměstnáváním chce Státní úřad inspekce práce letos provést ještě téměř pět tisíc kontrol.

Víc než polovina z nelegálně zaměstnaných lidí byli cizinci, hlavně Ukrajinci. Podle Macíčka je to trend posledního roku, kdy mají ukrajinští pracovníci snadnější přístup na trh práce. „Využívají toho například pseudoagentury, které například z Polské republiky přivážejí tyto zaměstnance, aniž by měly příslušná povolení," dodává.

Podle Macíčka často ani český zaměstnavatel nemusí vědět, že zaměstnává pracovníka bez povolení.

Zdroj: Český rozhlas

Chcete získat více informací?