Agentura STUDENT – Rádce pro brigádníky. Nevíte si rady? Poradíme vám, jaké máte práva i povinnosti.

mobilní verze webu

Začněte odebírat RSS kanál brigád pro Váš nejaktuálnější přehled. Nyní už Vám žádná brigáda neuteče.

Hledám práci

Jsme členem
Asociace poskytovatelů personálních služeb

Užitečné odkazy ke stažení
 
 

Rádce pro brigádníky

Základní postup spolupráce s naší agenturou je popsán na stránce Jak získat brigádu.

Každá práce a brigáda je jiná, každý náš klient má své specifické potřeby a z nich vyplývající povinnosti a požadavky na naší agenturu a tím i na Vás, naše brigádníky.

Vzhledem k tomu, že pracujete na základě pracovně-právního vztahu a v České republice máme jeden z nejsložitějších pracovních a mzdových předpisů na světe, chceme Vám vysvětlit několik základních principů, povinností a pojmů, se kterými se běžně setkáte. Nemějte však obavy, veškerá složitost padá hlavně na naší agenturu.

Seznamte se prosím blíže se všemi aspekty naší spolupráce, abychom předešli případným problémům a nedorozuměním:


Registrace na našich stránkách

Všichni noví zájemci o práci nebo brigádu se musí nejdříve zaregistrovat do informačního systému naší agentury přímo z titulní stránky, sekce Jsem brigádník, odkaz Registrace.

Pokud jste někdy v minulosti v naší agentuře pracoval(-a), Vaše registrace je již vytvořena a do Vašeho profilu se přihlásíte pomocí hesla. To Vám rádi zašleme na Váš e-mail.  Použijte prosím funkci Zaslání zapomenutého hesla.

 

Co pořebuji k brigádě

Seznamte se nejdříve s naším postupem jak získat brigádu. U sepsání pracovní smlouvy budeme po Vás požadovat platný občanský průkaz a další dokumenty:

 • potvrzení o studiu - platí pro studenty mladší 26 let a doktorandy do 28 let
 • kartičku zdravotní pojišťovny
 • zdravotní průkaz pro práci v potravinářství (je-li pro brigádu vyžadován)
 • výpis z rejstříku trestů - platí pro nestudenty - k jeho získání je třeba předložit platný občanský průkaz, cestovní pas, identifikační doklad cizince nebo průkaz o povolení pobytu cizince. Bohužel se zavedením nových občanských průkazů dochází na pracovištích CzechPoint k problémům při vystavování výpisu z rejstříku trestů, více o tomto problému naleznete v článku Výpis z rejstříku trestů a nové OP.

 

Zrušení brigády

Může se stát, že smluvenou brigádnu budete muset zrušit. O této sutečnosti nás nepodleně (ideálně v otevírací době agentury) informujte. Pokud zrušíte předem domluvenou a tedy závazně rezervovanou brigádu:

 • více než 48 hodin v pracovních dnech před nástupem na brigádu, Vaše oznámení akceptujeme bez požadavku na jakoukoli úhradu
 • méně než 48 hodin v pracovních dnech před nástupem na brigádu, budeme po Vás požadovat náhradu ve výši 300 Kč. To neplatí pro případ, pokud za sebe zajistíte adekvátního náhradníka.

Zrušení brigády doporučujeme provést během otevíracích hodin telefonicky, abychom se s Vámi domluvili na možnosti zajištění náhradníka, upřesnili další Vámi rezervované brigády apod. Mimo otevírací hodiny můžete zaslat oznámení e-mailem nebo zanechat zprávu na záznamníku telefonu 271 910 256.

Nezapomeňte vždy uvést své celé jméno, termín rušené brigády a název firmy, kam jste si brigádu rezrervovali.

Zrušení předem domluvené brigády méně než 48 hod podléhá náhradě škody, kterou způsobíte naší agentuře. Tyto škody, často v mnohem vyšších než námi požadovaných částkách, musíme hradit našim klientům za neobsazení objednávek.

Pokud budete opakovaně rušit závazně rezervované brigády, ukončíme s Vámi spolupráci.

 

Absence na domluvené a závezně rezervované brigádě

Za absenci na závazně rezervované brigádě považujeme situaci, kdy se na brigádu nedostavíte a dopředu nám tuto skutečnost neoznámíte.

Absenci na předem rezervované brigádě považujeme za hrubé porušení Vašich povinností!

Za absenci po Vás budeme požadovat náhradu ve výši 500 Kč. Po druhé absenci s Vámi ukončíme spolupráci.

 

Co si musíte během brigády pohlídat

 • Velice důležité je řídit se konkrétními pokyny, které od nás k vybrané brigádě získáte
 • Dodržujte čas nástupu do práce
 • Mějte u sebe vždy občasnký průkaz
 • Pokud je to vyžadováno, mějte u sebe zdravotní průkaz pro práci v potravinářství (platí pro veškeré supermarkety, potravinářské provozy apod.)
 • Mějte u sebe pracovní výkaz, který obdržíte při závazné rezervaci brigády - tento výkaz slouží k potvrzení Vámi odpracovaných hodin
 • Nechte si řádně potvrdit pracovní výkaz podpisem a razítkem vedle odpracované směny a zároveň ve spodní části výkazu na dohodě o dočasném přidělení
 • Neberte si do práce drahé věci, jako jsou šperky, notebooky, MP3 přehrávače a další elektroniku

 

Zdravotní průkaz

Zdravotní průkaz pro práci v potavinářství je potvrzení, že můžete pracovat v potravinářských provozech. Více než polovina naší nabídky brigád jsou právě takové práce, kde je zdravotní průkaz vyžadován. Jde o o různé práce v supermarketech, skladových a logistických provozech, ochutnávky apod.

Zdravotní průkaz pro práci v potravinářství, tzv. "zdravoťák", Vám vystaví Váš obvodní nebo školní lékař a platí po dlouhou dobu. Není vázán na konkrétního zaměstnavatele, takže ho můžete využít nejen v naší agentuře. Za vystavení zdravotního průkazu si lékaři obvykle účtují poplatek, větš. 200 až 400 Kč. Tento poplatek Vám zaměstnavatel nehradí.

Doporučujeme Vám nechat si zdravotní průkaz vystavit. Rozšíří se Vám významně nabídka brigád, které Vám můžeme nabídnout.

 

Doplatek zdravotního pojištění do tzv. minima

Doplatek se vztahuje jen na "nestudenty".

Minimální částka zdravotního pojištění, kterou jsou občané ČR povinni měsíčně hradit, činí 1 148 Kč. Pokud studujete školu s denní formou studia, kterou se připravujete na výkon budoucího povolání (dle zákona č. 117/1995 Sb, § 10, 12 až 15), je za Vás plátcem pojistného stát.

Student odvádí ze svého výdělku zdravotní pojištění ve výši 4,5% z hrubé mzdy. Zdravotního pojištění do minima Vám nebudeme ze mzdy strhávat, pokud nám odevzdáte platné potvrzení o studiu.

Nestudent také odvádí ze svého výdělku zdravotní pojištění ve výši 4,5% z hrubé mzdy s tím, že minimální odvedená částka je 1 148,- Kč. Ta odpovídá mzdě 8 500,- Kč. Rozdíl mezi vypočítaným pojištěním a částku 1 148,- Kč jste povinni prostřednictvím svého zaměstnavatele (agentury) uhradit.

Pokud si tedy vyděláte méně než 8 500,- Kč, je agentura povinna strhnout ze mzdy doplatek a odvést pojišťovně částku 1 148,-

Pokud si vyděláte vice jak  8 500,- Kč, je odvod vyšší nežminimální částka a odvedete zmínění 4,5 % z hrubé mzdy

Vyzkoušejte si naši mzdovou kalkulačku pro různé nastavení výše hrubé mzdy.

 

Potvrzení o studiu

Nechte si ve Vaší škole vystavit potvrzení o studiu a originál tohoto potvrzení s sebou přineste k nám do agentury k sepsání pracovní smlouvy. Potvrzení o studiu zaarchivujeme do Vaší osobní složky a Vy získáte následující výhody:

 • Nebudete povinni doplácet zdravotní pojištění do minimální částky  1 148,- Kč - plátcem pojistného za Vás je stát
 • Zvýší se Vám sleva na dani z příjmu ze závislé činnosti (tj. z Vašeho zaměstnání) o 335 Kč měsíčně

Vyzkoušejte si naši mzdovou kalkulačku pro vyšší částku hrubé mzdy (např. 15 000 Kč) a zvolte variantu se zaškrtnutým nebo nezaškrtnutým polem Student SŠ/VŠ, aby jste si v praxi ověřili, jak významnou výhodu Vým náš stát dává.

 

Prohlášení poplatníka daně

Prohlášení, tzv. růžový dvoulist, je dokument, kterým uplatňujete jako poplatník daně slevu na dani z příjmu ze závislé činnosti. Pokud bude naše agentura hlavním zdrojem Vašich příjmů v kalendářním měsíci, doporučujeme Vám toto prohlášení v Agentuře STUDENT za daný měsíc podepsat.

Formulář prohlášení poplatníka daně je k dispozici v naší agentuře a můžete ho podepsat během uzavírání pracovní smlouvy nebo kdykoliv později během trvání naší spolupráce.

Slevu na dani z příjmu smíte uplatňovat v jednom kalendářním měsíci pouze u jednoho zaměstnavatele.

Vyzkoušejte si naši mzdovou kalkulačku pro vyšší částku hrubé mzdy (např. 12 000 Kč) a zvolte variantu se zaškrtnutým nebo nezaškrtnutým polem Poplatník daně, aby jste dobře zvážili, zda v naší agentuře prohlášení podepsat nebo ne.

 

Plná moc k převzetí výplaty

Pokud si svoji výplatu v Agentuře STUDENT nevyzvednete osobně, můžete tím na formuláři Plná moc k převzetí výplaty pověřit jinou osobu a originál plné moci předat do naší agentury.

 

Výpis z rejstříku trestů

Pokud nestudujete a chcete pracovat v naší agentuře, budeme po Vás požadovat při sepsání pracovní smlouvy výpis z rejstříku trestů. Výpis Vám vystaví kterékoliv pracoviště Czech POINT, např. Česká pošta - její pobočka je hned vedle naší agentury.

 

Vystavování potvrzení o průběhu zaměstnání

Mnoho státních institucí požaduje čím dál více po zaměstnancích celou řadu různých potvrzení o průběhu zaměstnání, výši výdělku apod. Pokud budete prostřednictvím naší agentury pracovat, máte nárok na vystavení všech potvrzení, která jsme dle zákona povinni Vám vyhotovit.

Vystavení potvrzení může být náročné, nejedná se o jednorázový úkon, který jsme schopni provádět na počkání. Pokud budete požadovat vystavení potvrzení, doručte nám potřebný formulář poštou nebo e-mailem a my Vám ho vyhotovíme v řádech dnů. Běžně vystavujeme veškerá potvrzení mnohem dříve, než nám to ukládá zákon (14 dnů).

 

Roční zúčtování daní

Zúčtování a případné vrácení záloh na daň z příjmu ze závislé činnosti poplatníka Vám řádně provedeme, pokud budeme v daném kalendářním roce Vaším posledním zaměstnavatelem. Vzhledem k tomu, že se jedná o složitější administrativní úkon s řadou dalších potřebných formulářů a každým rokem se mění některé podmínky a povinnosti, podrobný návod zveřejňujeme na našich stránkách každým rokem v období ledna. Roční zúčtování daní se provádí s březnovými výplatami a žádost včetně příloh nám musíte dodat dle zákona do 15.února.

Často kladené dotazy